کنکور چیست ؟

تقریباً تمامی دانش ‌آموزان دبیرستانی در اولین باری که به او می‌گویند که باید برای کنکور شروع به درس خواندن به خودش فکر می‌ کند که زمان برنامه‌ ریزی برای خواندن برای کنکور رسیده است و باید شروع به خواندن کند با خودش بگوید که اصلا کنکور یعنی چه و به چه معناست و چرا من باید در این آزمون که در واقع سخت ‌ترین ماراتن آموزشی میباشد شرکت کنم .

در این مقاله سایت اوج یادگیری و مهندس امیر مسعودی قصد دارند در مورد کنکور سراسری توضیحاتی را ارائه دهند :

در این مطلب به طور مفصل در مورد کنکور چیست با شما دانش آموزان عزیز صحبت میکنیم :

ابتدا در مورد تاریخچه کنکور برای شما عرض میکنیم :

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی برگزار گردید و تعداد  ۴۷٫۷۰۳ نفر داوطلب در این آزمون شرکت کردند البته نوع طراحی سوالات در ان زمان متفاوت بود و سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طراحی شده‌ بود .

کنکور آزمونی است که برای ارزیابی و سنجش دانسته‌ های دانش ‌آموزان دبیرستان انجام می گردد و برای ورود به دانشگاه لازم است که تمامی دانشجویان حتما در آن شرکت کنند .

البته در چند سال اخیر این مورد اندکی تفاوت پیدا کرده و دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های پیام نور و دانشگاه آزاد را دارند می ‌توانند بدون شرکت در کنکور در رشته های بدون آزمون این دانشگاه ها ثبت نام کرده و مشغول به تحصیل در این رشته ها شوند بدون این که لازم باشد سر جلسه کنکور حضور پیدا کنند .

کنکور در کشور های مختلف چگونه است ؟

کنکور در کشورهایی مانند ایران و چین و کره جنوبی فقط برگزار می شود و در دیگر کشورها ملاک دانشگاه ها برای ورود دانشجویان متفاوت است و از آنها کنکور گرفته نمی شود .

متولی اصلی کنکور سراسری در ایران چه سازمانی است ؟

متولی اصلی کنکور سراسری در ایران سازمان سنجش و آموزش کشور است که این سازمان خود زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد که هر ساله بعد از مشورت با یکدیگر زمان برگزاری کنکور سراسری و همچنین دیگر جزئیات آن را در سایت سنجش اعلام می کنند .

در مورد ماهیت کنکور لازم است که بگوییم کنکور یک آزمون تستی می باشد که هر تست چهار گزینه دارد .

سوالاتی که در کنکور مطرح می شود از پایه های دهم و یازدهم و دوازدهم می باشد .

دانش آموزان لازم است که تسلط کاملی به تمامی دروس این مقاطع داشته باشند و در واقع باید اشراف کامل داشته باشند و معانی آنها را درک کنند زیرا در کنکور های سال‌ های اخیر سوالات مفهومی و ترکیبی زیادی طرح می شود .

هر ساله کنکور موافقان و مخالفان زیادی را دارد که می‌ گویند نباید همچین چیزی ملاک ورود دانش آموزان به دانشگاه ها باشد چراکه یک آزمون ۴ ساعت به درستی نمی تواند هوش و توانایی دانش آموزان را بسنجد و ممکن است یک دانش آموز نتواند در این ۴ ساعت به علت مشکلی که برایش پیش آمده یا دیگر عوامل به درستی عملکرد مناسبی از خود نشان دهد .

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور چیست ؟

در سال اخیر سوابق تحصیلی در رتبه کنکور اهمیت پیدا کرد و نمرات کتبی سال سوم دبیرستان یا همان سال یازدهم در کنکور ۲۵ درصد تاثیر دارد .

کنکور برای چه رشته هایی برگزار می شود ؟

کنکور برای رشته های ریاضی تجربی انسانی زبان و هنر برگزار می‌ شود که در پایین به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم :

کنکور گروه فنی و ریاضی :

سوالات کنکور برای این گروه شامل :

ریاضی _ حسابان _  دیفرانسیل و انتگرال_ هندسه _  هندسه تحلیلی و جبر خطی _ ریاضیات گسسته _ آمار و مدل سازی _ جبر و احتمال _ فیزیک و شیمی می باشد همچنین دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی زبان انگلیسی عربی و دین و زندگی است .

 کنکور گروه علوم تجربی :

دانش آموزان تجربی باید دروس زیست زمین ریاضی فیزیک شیمی و دروس عمومی را که شامل زبان و ادبیات فارسی زبان انگلیسی عربی و دین و زندگی است را مطالعه کنند

گروه زبان های خارجی

کنکور گروه علوم انسانی :

مباحث دانش ‌آموزان انسانی شامل زبان و ادبیات فارسی می باشد که شامل آرایه های ادبی عروض و قافیه و متون نظم و نثر تاریخ ادبیات ایران و جهان زبان‌ عربی و اقتصاد و جامعه شناسی و روان شناسی فلسفه و منطق و جغرافیا و تاریخ و ریاضیات پایه است .

کنکور گروه هنر :

دروس این گروه شامل درک عمومی ریاضی و فیزیک _ درک عمومی هنر_ درک اختصاصی هنر_ خواص مواد و موسیقی و نمایش و… است .

حال در مورد خود کنکور با شما صحبت می کنیم :

کنکور دارای دو دفترچه می ‌باشد که در بالا دروسی را که در دفترچه ی هر رشته مطرح می شود را برای شما ذکر کردیم .

در جلسه کنکور ابتدا به شما داوطلبان گرامی داده دفترچه عمومی داده می‌ شود که در آن ۱۰۰ سوال از درس های زبان و ادبیات فارسی _ دین و زندگی _ زبان عربی و زبان انگلیسی مطرح شده است .

یعنی از هر درس ۲۵ سوال طرح شده است که باید داوطلبان در مدت ۷۵ دقیقه به آن ها پاسخ دهند .

زمان پاسخ برای درس ادبیات و زبان فارسی ۱۸ دقیقه و برای درس عربی ۲۰ دقیقه برای درس زبان انگلیسی ۲۰ دقیقه و زمان پاسخگویی به سوالات دین و زندگی ۱۷ دقیقه در نظر گرفته شده است .

در کنکور پس از پایان ۷۵ دقیقه دفترچه عمومی از شما گرفته می ‌شود دفترچه اختصاصی به شما داده می‌ شود که زمان پاسخگویی به سوالات دفترچه اختصاصی با توجه به رشته شما متفاوت است ؛ به طوری که برای داوطلبین هنر و انسانی زمان پاسخنامه دروس اختصاصی ۱۶۵ دقیقه ، برای داوطلبین تجربی و ریاضی ۱۷۵ دقیقه می باشد .

داوطلبین ریاضی در کنکور باید زمانی را که به هر درس از سوالات دفترچه اختصاصی ، اختصاص داده شده است را بدانند

برای حل سوالات ریاضی ۸۵ دقیقه

حل سوالات فیزیک ۵۵ دقیقه

حل سوالات شیمی ۳۵ دقیقه

د رکنکور دانش آموزان تجربی نیز باید این زمان ها را بدانند :

زمان پاسخگویی به سوالات زمین شناسی ۲۰ دقیقه

حل سوالات زیست ۳۶ دقیقه

حل سوالات شیمی ۳۵ دقیقه

حل سوالات فیزیک ۳۷ دقیقه

حل سوالات ریاضی ۴۷ دقیقه

در کنکور برای داوطلبین انسانی به گونه زیر می باشد :

پاسخگویی به سوالات ریاضی ۲۵ دقیقه

اقتصاد ۱۰ دقیقه

ادبیات فارسی ۳۰ دقیقه

عربی ۲۰ دقیقه

تاریخ و جغرافیا ۲۵ دقیقه

علوم اجتماعی ۱۵ دقیقه

فلسفه و منطق ۲۵ دقیقه

روانشناسی ۱۵ دقیقه

برای داوطلبین هنر:

ترسیم فنی ۲۶ دقیقه

هنر ۲۵ دقیقه

درک عمومی ریاضی و فیزیک ۴۰ دقیقه

خلاقیت تصویری و تجسمی ۲۴ دقیقه

خلاقیت نمایشی ۲۰ دقیقه

خلاقیت موسیقی ۲۰ دقیقه

خواص مواد ۱۷ دقیقه

لازم به ذکر است داوطلبانی که بر اساس علامتگذاری بند ۲۵ فرم ثبت نام کنکور سراسری ، به سوالات مربوط به معارف غیر اسلام پاسخ می‌ دهند و یا زبان خارجی امتحانی آنان بر اساس علامتگذاری بند ۳۸ تقاضانامه ثبت نام اینترنتی ، غیر انگلیسی است ، لازم است به ترتیب به جای درس دین و زندگی به سوالات مربوط به ادیان ( کلیمی ، زرتشتی و مسیحی ) و به جای درس زبان انگلیسی به سوالات زبان خارجی غیرانگلیسی ( فرانسه ، آلمانی ، ایتالیایی و روسی ) که در اختیار آنان قرار داده می‌ شود ، پاسخ دهند .

برای دانش اموزانی که در کنکور زبان شرکت می کنند لازم است گفته شود که :

داوطلبان یکی از زبان های خارجی ( انگلیسی ، فرانسه ، المانی ) علاوه بر دفترچه سوالات عمومی باید به دفترچه سوالات اختصاصی زبان تحت عنوان دفترچه شماره ۲ جواب دهند که این دفترچه شامل ۷۰ سوال با ۱۰۵ دقیقه زمان پاسخ گویی می باشد .

مشاوره و برنامه ریزی کنکور بصورت رایگان با برنامه اوج یادگیری کنکور آسان است انتشارات گیلنا :

دانش آموزان کنکوری جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی کنکور سراسری با اوج یادگیری کنکور آسان است با شماره ۰۹۱۲۸۳۷۵۷۰۲ در ارتباط باشند تا تیم مشاوره حرفه ای از موسسه اوج یادگیری و انتشارات گیلنا تا روز کنکور پشتیبان و برنامه ریز درسی شما باشد .