اکنون که برخی از تأثیرات موسیقی بر مغز را دیدیم، بیایید یاد بگیریم که چگونه می توانیم در اجرای برخی از این مزایا در فرآیندهای فعال نقش ایفا کنیم.

پیشنهاد ما : اهنگ جدید

1. یک ساز بنوازید
بداهه نوازی موسیقی که یک ایده خلاقانه خود به خودی است، نمونه کاملی از تاثیر موسیقی بر دو طرف مغز است. مهارت‌های فنی ما برای نواختن ساز و تأثیرگذاری بر سمت چپ مغز مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که ایده‌های خلاقانه جدید یا بداهه‌پردازی‌هایی که در ما جریان دارند، روی سمت راست تأثیر می‌گذارند. علاوه بر این، ما با جاسازی موسیقی با احساسات خود از قدرت قلب خود بهره می بریم. در سطح معنوی، وقتی بداهه می‌گویم، همیشه احساس می‌کنم که ایده‌ها در همکاری و ارتباط با یک حوزه بزرگتر و چیزی خارج از خودم در درون من جریان دارند. اگر می خواهید با موسیقی هم روی مغز و هم روی قلبتان تأثیر بگذارید، بداهه بنویسید! این تمرین فقط به نوازندگان محدود نمی شود. من بسیاری از دوستان را دیده ام که در شب کارائوکه کلمات خود را برای آهنگ ها ساخته است!

پیشنهاد ما : اهنگ جدید

این مهارت بداهه نوازی روشی قدرتمند است که موسیقی می تواند بر مغز و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند در زمینه‌های مختلف زندگی ما برای یافتن راه‌حل‌های خلاقانه و  بهبود توانایی‌های شناختی  و تفکر خودانگیخته به کار رود، که به نوبه خود می‌تواند به چالش‌هایی که در زندگی روزمره با آن روبرو هستیم کمک کند.

2. آواز بخوانید
آواز خواندن علاوه بر تاثیرات مفید برای قلب، بر مغز ما نیز تاثیر می گذارد. به خاطر داشته باشید که این به خود آواز خواندن مربوط می شود، نه اینکه چقدر خوب می خوانید! برخی از مطالعات نشان داده اند که آواز خواندن (حتی آواز خواندن بد!) مزایای عاطفی، اجتماعی و شناختی را به همراه دارد. علاوه بر این، در فصل های بعدی نشان خواهیم داد که چگونه موسیقی می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و از آن برای بهبود عملکرد گفتار و  کاهش استرس، اضطراب و افسردگی استفاده شود .

پیشنهاد ما : اهنگ جدید

3. شعار دادن
برای هزاران سال، آواز خواندن شکلی از موسیقی است که به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد ارتباط معنوی عمیق‌تر در مغز و تأثیرگذاری بر خلق و خو استفاده می‌شود. این به ویژه در مورد صدای om صدق می کند، که گفته می شود همه صداهای موجود در جهان را در خود دارد.

همانطور که om را می خوانیم، می توانیم از طریق موسیقی صحبت های ذهنی را رها کنیم و تمرکزمان به یک ارتباط معنوی عمیق تر تغییر می کند. اما مداحی هم برای جسم جسمانی افراد مفید است و هم برای جسم روحی آنها!

پیشنهاد ما : اهنگ جدید

یک مطالعه پیشگام نشان داد که خواندن کلمه om می تواند ناحیه ای از مغز را که با آرامش و احساس آرامش درونی مرتبط است درگیر کند. از fMRI ( MRI عملکردی ) برای اسکن مغز استفاده شد در حالی که مردم صداها و هجاهای مختلف از جمله ssss و om را سرود می‌دادند. در حالی که خواندن صدای ssss هیچ فایده ای نداشت، خواندن om ناحیه ای از مغز را فعال می کند که با احساس آرامش همراه است.

4. طبل
تحقیقات نشان می‌دهد که ضرب‌های موسیقی خاص می‌توانند با القای فرکانس‌های مختلف امواج مغزی بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند و می‌توانند حالتی عمیقاً آرام را القا کنند. مطالعات دیگر نشان می دهد که شرکت در نواختن طبل گروهی منجر به بهبود قابل توجهی در بسیاری از جنبه های رفتار اجتماعی-عاطفی شد. پتانسیل مزایای طبل زدن بر روی مغز منجر به همکاری های شگفت انگیزی می شود. میکی هارت، درامر سابق گروه Grateful Dead، با دکتر آدام گازالی، متخصص علوم اعصاب، به این امید که درک عمیق‌تری از نحوه تأثیر مستقیم موسیقی بر حالات مختلف امواج مغزی و اینکه چگونه ممکن است به شرایط خاص مغز کمک کند، به دست آورد. دکتر Gazzaley فعالیت امواج مغزی هارت را هنگام نواختن در کنسرت ها اندازه گیری کرد. هارت یک حلقه طبل بیش از هزار نفر را رهبری کرد.

این قدرت طبیعی حباب ریتمیک گروهی را نشان داد و یافته‌های آنها از مطالعات اخیر حمایت کرد که نشان می‌داد چگونه نواختن یک آلت موسیقی  می‌تواند مغز پیر را تقویت و تمرین کند . در ادامه بیشتر درباره مزایای طبل زدن صحبت خواهیم کرد.